Bezpieczeństwo personelu i pacjenta

Jak wybrać właściwy fartuch chirurgiczny?

Autor : Mölnlycke Health Care, sierpnia 23 2013Kategoria: Bezpieczeństwo personelu i pacjenta

Funkcją fartucha chirurgicznego jest zapobieganie zakażeniom miejsca operowanego. Dlatego tak ważne jest wybranie fartucha spełniającego wymagania konkretnego zabiegu chirurgicznego. Wybór ten powinien opierać się na uzyskaniu odpowiedniej równowagi między poziomem ochrony i wygody.

Ochrona — najważniejsze kryterium

Poziom wymaganej ochrony zależy od:

 • Ilości płynu
 • Długości zabiegu
 • Ryzyka zakażenia
 • Spodziewanego zużycia fartucha

 

Wygoda — dłuższe zabiegi wymagają wyższego poziomu komfortu

Współczynniki wygody to:

 • Miękkość
 • Oddychalność
 • Elastyczność
 • Wzór i krój fartucha

 

Różne poziomy zabezpieczeń dopasowane do różnych potrzeb


Fartuchy chirurgiczne BARRIER® oferują różne poziomy ochrony, od podstawowego po zaawansowany w przypadku zabiegów wysokiego ryzyka

Nasze fartuchy chirurgiczne są dostępne zarówno w wersji spełniającej standardowe, jak i wysokie wymagania. Różnica dotyczy wartości osiągniętych przez fartuch zgodnie z normą PN-EN 137951

 • Standardowe wymagania (SP, Standard Performance) — do krótkich zabiegów chirurgicznych i małych ilości płynów
 • Wysokie wymagania (HP, High Performance) — do długich zabiegów chirurgicznych lub takich zabiegów, dla których można przewidywać intensywne oddziaływanie płynów.

Aby zapewnić maksymalną ochronę przed zakażeniem rany pooperacyjnej, fartuchy chirurgiczne HP (spełniające wysokie wymagania) zostały wzmocnione polietylenem w miejscach krytycznych (z przodu i na rękawach)  lub też są w całości nieprzepuszczalne.


Nasze fartuchy są zgodne z normami PN-EN 137951 i AAMI2

Piśmiennictwo

 1. Dyrektywa europejska EN 13795: Zharmonizowana norma europejska określająca wymagania dotyczące fartuchów chirurgicznych jedno- i wielokrotnego użytku, obłożeń chirurgicznych i odzieży dla bloków operacyjnych, stosowanych jako wyroby medyczne dla pacjentów, personelu medycznego i wyposażenia, służących do zapobiegania przenoszeniu czynników zakaźnych między pacjentami i personelem klinicznym podczas inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
 2. ANSI/AAMI PB-70:2003: Association for the Advancement of Medical Instrumentation (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Aparatury Medycznej). AAMI to podstawowa amerykańska norma ustalająca system klasyfikacji odzieży i obłożeń ochronnych na podstawie ich zdolności do zatrzymywania płynów i określająca powiązane wymagania dotyczące oznaczania i standaryzowanych metod testowych.
Share this

Rodzaje materiałów, z jakich wykonane są fartuchy chirurgiczne
Rodzaje materiałów, z jakich wykonane są fartuchy chirurgiczne

Każdy zabieg chirurgiczny ma inne wymagania odnoszące się do fartuchów chirurgicznych. Zrodziło to potrzebę dopasowania poziomu ochrony oraz wygody do...