Skip to Main Content
Szukam

Zapobieganie infekcjom rany chirurgicznej

U jednego na 20 pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym rozwinie się zakażenie miejsca operowanego (ZMO). W związku z tym istotna jest pielęgnacja ran pooperacyjnych.

Pracownicy medyczni przewożący pacjenta na ruchomym łóżku

Zakażenia ZMO i inne powikłania skóry mogą zakłócić normalny proces gojenia, doprowadzić do przedłużonej hospitalizacji, a także spowodować konieczność przeprowadzenia kolejnej operacji.    a także ból i dyskomfort odczuwany przez pacjentów  .

Czynniki wpływające na wystąpienie zakażenia miejsca operowanego związane z opatrunkiem

Rany chirurgiczne, podobnie jak inne rany, to doskonałe podłoże dla rozwijania się drobnoustrojów. Po opuszczeniu sali operacyjnej, nawet czynniki związane z aplikacją opatrunku mogą zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji w ranie.

Zmiany opatrunków miejsca operowanego są ściśle związane z wystąpieniem ryzyka infekcji: im częściej zmieniany jest opatrunek, tym większe ryzyko kontaminacji rany pooperacyjnej .

Nieprawidłowe zarządzanie wysiękiem również zwiększa ryzyko infekcji. Wysięk z rany może zawierać drobnoustroje, jak również ich metabolity . Nieodpowiednie zarządzanie raną zwiększa ryzyko uszkodzeń związanych z nadmierną ilością wysięku — maceracji i kontaminacji łożyska rany, zwłaszcza jeśli wysięk wycieka poza opatrunek .

Uszkodzenie skóry wokół rany również może mieć wpływ na rozwój infekcji. Na przykład, taśmy samoprzylepne stosowane do mocowania tradycyjnych opatrunków powodują powstawanie pęcherzy . Gdy taki pęcherz pęka, zwiększa się ryzyko infekcji .

Powiązane produkty Mölnlycke

'References'

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontakt z nami
Wybierz rynek 

Wybierz swój rynek 

Mölnlycke Zamknij

Potwierdzenie pracownika służby zdrowia

Informacje przedstawione na stronie, na którą masz zamiar wejść, są przeznaczone wyłącznie dla pracowników służby zdrowia. Klikając poniższe pole, potwierdzasz, że jesteś pracownikiem służby zdrowia.